Beleggen in zakelijke leningen: vastgoed als onderpand wint terrein

In een klimaat van dalende spaarrentes en onrustige beurzen verkennen steeds meer vermogende particulieren andere vormen van kapitaalallocatie. Eén van de opvallende trends: beleggen in zakelijke leningen die zijn gedekt door vastgoed. Capilex is een van de partijen die inspeelt op deze behoefte. “Investeerders willen rendement, maar niet tegen elke prijs. Zekerheid is terug van weggeweest,” zegt medeoprichter Lex Gielen.

Financiering buiten het banksysteem

De belangstelling komt niet uit de lucht vallen. Sinds de kredietcrisis hebben banken hun risicomodellen aangescherpt, met als gevolg dat vooral het mkb moeite heeft om financiering rond te krijgen. Lex Gielen: “Wat je ziet, is een structureel financieringsgat. Ondernemers met degelijk vastgoed en een bewezen bedrijf komen simpelweg niet door de poort bij een bank. Dat creëert ruimte voor andere modellen.”

In het geval van Capilex worden leningen verstrekt aan ondernemers, met overwaarde op hun woning of bedrijfspand als onderpand. De financiering wordt mogelijk gemaakt door particuliere beleggers. Zij investeren via obligaties, met looptijden van drie tot vijf jaar. De rentepercentages variëren, afhankelijk van het risicoprofiel, tussen de 6 en 7 procent.

Risico’s en zekerheden

Het model roept vragen op. De zekerheid voor beleggers zit in de hypotheek op het onderpand, maar het blijft een lening aan een bedrijf. Lex Gielen erkent dat. “We hebben geen illusies: elke lening kent risico’s. Daarom zit onze toegevoegde waarde vooral in selectie en spreiding. We investeren niet in start-ups, maar in bedrijven met bewezen cashflow. En elke obligatie dekt een pool van tientallen leningen.”

De risico’s worden bovendien getemperd door aanvullende zekerheden zoals persoonlijke borgstellingen en verpanding van roerende zaken. Voor wie meedoet, geldt een minimale inleg van €100.000.

Transparantie als wapen

Volgens Lex Gielen is transparantie een belangrijk onderscheidend punt. Investeerders krijgen via een portaal toegang tot alle relevante informatie: aan wie is geleend, onder welke voorwaarden, welke zekerheden zijn bedongen. “Dat klinkt vanzelfsprekend, maar in veel beleggingsproducten ontbreekt dat overzicht. Hier weet je precies waar je geld zit,” zegt hij.

Capilex ontwikkelde zelf de software die leningen beoordeelt op kredietwaardigheid, risico en juridische structuur. De beoordeling is grotendeels geautomatiseerd, maar de uiteindelijke beslissing ligt bij het team. “We leunen op technologie, maar het blijft mensenwerk,” aldus Lex Gielen.

Alternatief of aanvulling?

De vraag is of dit soort modellen een niche blijven of dat ze zich ontwikkelen tot volwaardige aanvulling op het traditionele beleggingspalet. Volgens Lex Gielen is het laatste het meest waarschijnlijk. “Zolang banken terughoudend blijven, zal deze vorm van investeren relevant blijven. Het past in een bredere beweging waarin beleggers weer grip willen op hun geld.”

Voorlopig lijkt die behoefte alleen maar toe te nemen. De combinatie van vastgoed als onderpand, vaste looptijden en bovengemiddeld rendement spreekt aan, mits beleggers zich bewust zijn van de risico’s.

Nieuwsbank.nl
Logo