Sotheby's

SOTHEBY'S
Press Release

Sotheby's veilt collectie Frits Philips

Amsterdam, 13 juli 2006. Sotheby's maakt bekend dat zij door de familie Philips is aangezocht om de collectie van Frits Philips (1905-2005) te veilen. De meerdaagse veiling zal plaatsvinden in november 2006; nadere details zullen later bekend gemaakt worden. De collectie Frits Philips omvat schilderijen en kunstvoorwerpen die ook internationaal veel belangstelling zullen genereren. Daarnaast zijn er persoonlijke herinneringen aan de heer Philips. De bijzondere combinatie van smaak en kwaliteit maakt deze collectie aantrekkelijk voor verzamelaars uit de gehele wereld. De veiling zal naar verwachting ?4 miljoen opbrengen.

Mark Grol, algemeen directeur van Sotheby's Amsterdam, zegt: 'Wij zijn zeer vereerd dat de familie Philips de keuze op Sotheby's heeft laten vallen als veilinghuis voor deze bijzondere en persoonlijke collectie. De familie Philips is vooral bekend als ondernemers met een pioniersfunctie. Frits Philips ontving vele onderscheidingen, waarbij in 1970 de prestigieuze Eremedaille voor Voortvarendheid en Vernuft, verbonden aan de huisorde van Oranje. De veiling van de schilderijen en kunstvoorwerpen voegt een nieuwe dimensie toe aan dit beeld. Met grote passie en oog voor kwaliteit hebben Anton Philips (1874-1951) en zijn zoon Frits in de loop der jaren een verzameling samengebracht die getuigt van een uitstekende smaak en stijl. De collectie waarvoor Anton Philips aan het eind van de 19de eeuw de fundamenten legde, werd door zijn enige zoon Frits uitgebreid en verfijnd, zodat we met recht kunnen spreken van de collectie van de Philips dynastie'.

De Collectie Philips is met zorg en gevoel voor harmonie samengesteld. De schilderijen, de meubelen, kunstvoorwerpen en de grote collectie zilver, Delfts aardewerk en andere keramiek weerspiegelen het fraaie interieur van de residentie van de familie Philips, 'De Wielewaal' in Eindhoven.
De Collectie Frits Philips omvat een aantal thema's. De schilderijen getuigen van een warme belangstelling voor typisch Hollandse onderwerpen als zeegezichten, stadsgezichten en landschappen. Bij de Oude Meesters bevinden zich een Portret van Maarten Luther uit 1532 door (het atelier van) Lucas Cranach de oudere. De 19de eeuw is vertegenwoordigd door werken van onder meer Hendrik Willem Mesdag, Willem Maris en Anton Mauve.
De meubelen en kunstvoorwerpen ademen de sfeer van het huis en geven zo een beeld van het dagelijks leven van een van Nederlands belangrijkste ondernemers. Verzamelaars van traditionele Hollandse objecten vinden een groot aantal interessante voorwerpen van topkwaliteit. Een van de hoogtepunten bij de omvangrijke collectie zilver is een set van vier kandelaars door Dirk ten Brink II, Amsterdam, 1718 (?100.000-150.000).
De grote collectie Delfts aardewerk met blauwe of polychrome beschildering biedt onder meer een zeldzame Delfts Noir theepot van circa 1702-1720, toegeschreven aan Pieter Kocks voor De Grieksche A ( ?40.000-?60.000) en een set van drie kommen met op de dekseksels de figuren van stadhouder Willem IV en zijn echtgenote prinses Anne van Hannover en een leeuw liggend onder een 'oranje'-boom (?60.000-80.000).
Bijzonder is de zeldzame collectie tin uit de 16de tot en met de 19de eeuw uit onder meer Holland, Vlaanderen, Duitsland, Zwitserland en Frankrijk. Een van de hoogtepunten is een tweetal tinnen Gildekannen gepubliceerd in 'Twee Nijmeegse Gildekannen' door Frits Philips en B? Dubbe, 1983. De 18de eeuwse gildekannen zijn van het Voerliedengilde (?10.000-15.000) enn het Bakkersgilde (?8.000-12.000). Ook de collectie brons is zeer de moeite waard. Naast een aantal kandelaars en kannen zijn er enkele kostbare bronzen vijzels, zoals een grote Deventer vijzel uit het midden van de 17de eeuw gedecoreerd met jachttaferelen, op het fries gesigneerd Henrick ter Horst Fecit Daventria (?20.0000-30.000).
De veiling omvat een groot aantal kunstvoorwerpen waarbij een 13de eeuws Limoges champlev? ge?mailleerd kistje (?40.000-60.000) en een Saksische aquamanile (waterkan in de vorm van een bronzen leeuw die gebruikt werd voor het wassen van handen) van circa 1300 (?60.000-90.000). In de tuinen rond De WWielewaal bevonden zich een aantal fraaie tuinbeelden zoals een 18de eeuwse groep van Pan en Syrinx (?50.000-70.0000). Er zijn Chinese en Japanse kunstvoorwerpen waaronder Chinees porseleinen wapenschotels met het wapen van Brabant (?15.000-25.000) en Vlaanderen (?20.000-30-30.000); tapisserie?n, waarbij een prachtig 16de eeuw Vlaams Oudenaarde tapisserie For?t Sauvage (?20.000-28.000); juwelen en objets-de-vertu waaarbij een gouden doosje met het portret van Louis Napoleon (?15.000-20.000) een een ring met een solitaire diamant van 3.75 karaat (?30.000-38.000); boeken en manuscripten waarbij deel 1 t/m 5 van Nederlandsche Vogelen door Cornelis Nozeman, Martinus Houttuyn en Jan Christiaan Sepp, met handgekleurde kopergravures, uitgegeven in Amsterdam, 1770-1829 (?35.000-40.000).

Voor persinformatie en beeldmateriaal: Press Office, Sotheby's Amsterdam
Diana Ridderikhoff, Tel: 31 (0)20 550 2205/6 E-mail: diana.ridderikhoff@sothebys.com

Contactpersoon voor de familie Philips: Johan Bosch van Rosenthal, Art Consult
Tel: 31 (0)20 330 6661 Mobile 31 (0)6 26 014 280 Fax: 31 (0)20 330 6662 E-mail: johan@artconsult.nl

www.sothebys.com

Deel: ' Sotheby's veilt collectie Frits Philips '